четвер, 26 грудня 2024 р.

Особистість вчителя літератури української школи сьогодення

Особистість вчителя літератури української школи сьогодення / Зб. наук. та наук.-метод. пр. [ред. кол. І. Б. Вашеняк (гол.) та ін.]. Хмельницький: Видавництво ХОІППО імені Анатолія Назаренка, 2024. 132 с.

У збірнику вміщено матеріали засідання круглого столу «Особистість вчителя літератури української школи сьогодення», яке відбулося 13 листопада 2024 року. У публікаціях порушено проблеми моделі вчителя-словесника 21 століття, а саме: досвід-творчість, новації, технології; вчитель літератури і сучасний учень (вчитель-партнер, вчитель-наставник, вчитель-тренер, вчитель-порадник, вчитель-психолог); сучасне письменство і вчитель: форми взаємодії, а також співпрацю бібліотекаря і вчителя-словесника. Адресовано науковцям, педагогам та керівникам ЗЗСО, фахівцям центрів професійного розвитку педагогічних працівників, а також усім, кому цікаві дані питання.

 

Збірник доступний за покликанням https://hoippo.km.ua/?cat=16


Нові автори в програмі Нової української школи

Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки створили та  продовжують поповнювати інформаційний кейс під назвою «Нові автори в програмі Нової української школи» відеороликами про творчість сучасних дитячих письменників.

Текст відео за покликанням



понеділок, 23 грудня 2024 р.

Бібліотечний урок подорож

Пропонуємо вам до перегляду онлайн-урок "Історія виникнення бібліотек", який підготували працівники Бібліотеки ВСП Індустріального фахового коледжу КНУ.


 
Бібліотека ВСП Індустріальний фаховий коледж КНУ

 

пʼятниця, 6 грудня 2024 р.

Бібліотека на Шевченка (Центральна міська публічна бібліотека ім.Т.Г.Шевченка 51931 м.Кам'янське, пр-кт Тараса Шевченка,14) презентує новенькі постери керівниці  програми "Бібліотерапія" Ірини Соболєвої.

 

Бібліомістечко — простір для читання книжок з психології, що сприяє подоланню важких “душевних” моментів: нудьги, депресії, ностальгії, відчаю.

Якщо говорити щодо емоційного інтелекту, що зараз начасі, то читання художньої літератури забезпечує спеціальною лексикою для розмови про почуття, пошук себе і для співпереживання іншим.  

Підібрана література допоможе вам відволіктись від важких буднів, переключитись, знайти щось нове для себе, відповіді на питання.

 








За інформацією з 

http://bibliopazlu.blogspot.com/2024/11/blog-post.html

четвер, 5 грудня 2024 р.

Енциклопедія про Антарктику українською мовою

Раді повідомити, що перша масштабна енциклопедія про Антарктику українською мовою доступна у програмі mozaBook й на освітньому сайті ua.mozaweb.com. Наша команда долучилася до збагачення інтерактивом книги, з якою варто ознайомити учнів. Тепер у виданні є додаткові інструменти візуалізації кожного розділу: 3D-сцени, галереї, покликання на відео, інші посібники тощо.

А на блозі для вас свіжа публікація "Грудень 2024. Нові Цифрові уроки та 3D-сцени у mozaBook". Приємного читання й застосування під час навчання.

Інформація EdPro

https://ua.mozaweb.com/uk/index.php  

 

четвер, 28 листопада 2024 р.

Семінар-тренінг для шкільних бібліотекарів

Задля сприяння реалізації основних пріоритетів Нової української школи, Стратегії розвитку читання «Читання як життєва стратегія», Стратегії розвитку бібліотечної справи «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», запровадження інноваційних підходів для підвищення ефективності професійної діяльності 21-26 листопада 2024 року для шкільних бібліотекарів проведено семінар-тренінг «Розвиток професійної компетентності бібліотечного працівника закладу загальної середньої освіти» (дистанційний формат).

Мета семінару-тренінгу – вдосконалення фахових компетентностей бібліотечних працівників, розвиток умінь щодо впровадження інноваційних методів у свою діяльність, застосування художніх засобів при моделюванні ефективних бібліотечних форм роботи з читачами, удосконалення практичних навичок роботи щодо залучення до читання, створення позитивного іміджу шкільної бібліотеки через пошук сучасних, найбільш привабливих для читача форм популяризації книги.

Під час практичної роботи тренінгу учасниками заходу були розроблені сценарії бібліотечних квестів з використанням ШІ  , а скарбничку матеріалів для читання поповнено створеними казками бібліотекарів за допомогою Kazka.fun .

Модераторкою заходу була Валентина Фарварщук, методист центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО ім. А. Назаренка.

Затверджено Програму адвокаційної діяльності ВГО Українська бібліотечна асоціація на 2025-2030 рр.

Шановні індивідуальні члени ВГО Українська бібліотечна асоціація та офіційні партнери!

Під час Звітно-виборної конференції ВГО Українська бібліотечна асоціація 21 листопада 2024 р. було затверджено Програму адвокаційної діяльності ВГО Українська бібліотечна асоціація на 2025-2030 рр. «Сучасна бібліотека – сила спільноти».

Проєкт програми розроблявся робочою групою Секції з адвокації за участі членів Президії Асоціації та був поданий до розгляду та внесення зауважень індивідуальними членами Асоціації.

Ознайомитися з документом можна у розділі Ресурси / Документи УБА.

Президія Асоціації рекомендує включати заходи з реалізації Програми адвокаційної діяльності у стратегічні та щорічні плани обласних відділень Асоціації та бібліотек.

 

середа, 27 листопада 2024 р.

Національний тиждень дитячого читання

2 грудня стартує Національний тиждень дитячого читання, який триватиме до 8 грудня.

Це чудова нагода об'єднатися навколо дитячого та сімейного читання, повернутися до улюблених з дитинства книжок і поділитися теплом історій із близькими.

Гаслом Тижня читання стало «Світло історій».
У цей непростий для нашої країни час спільне сімейне читання дитячих книжок дарує надію й тепло, необхідні кожному. Щорічне занурення в знайомі сюжети й повернення до улюблених героїв має терапевтичний ефект. Це поновлює відчуття стабільності, таке необхідне під час війни.
У межах Тижня читання ми підготували онлайн-фестиваль «Сімейне читання», де дитячі письменники читатимуть уривки зі своїх книжок. До нас долучаться: Галина Ткачук, Іван Малкович, Мія Марченко, Катерина Пекур, Зірка Мензатюк, Катерина Штанко та інші чудові автори й авторки.
Посилання для реєстрації подій в межах тижня читання: https://bit.ly/3ANPxTW
Про всі активності, зокрема про каталог дитячої літератури, який готує Український інститут книги до Національного тижня дитячого читання, ми повідомимо незабаром.

понеділок, 18 листопада 2024 р.

Відбувся круглий стіл «Особистість вчителя літератури української школи сьогодення»

13 листопада 2024 року на базі Хмельницького ОІППО ім. А. Назаренка відбувся круглий стіл «Особистість вчителя літератури української школи сьогодення» за ініціативи кафедри теорії та методик соціально-гуманітарних дисциплін.

Модератори заходу – Пулатова Людмила, завідувачка кафедри теорії та методик суспільно-гуманітарних дисциплін ХОІППО ім. А. Назаренка, кандидатка філологічних наук, Місінькевич Олеся, доцентка кафедри теорії та методик суспільно-гуманітарних дисциплін ХОІППО ім. А. Назаренка, кандидатка філологічних наук, доцентка, Фарварщук Валентина, методистка ХОІППО ім. А. Назаренка.

ТЕМИ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ 

  • Модель вчителя-словесника 21 століття: симбіоз «досвідтворчість-новації-технології». 
  • Вчитель літератури і сучасний учень: партнер, наставник, тренер, порадник, психолог. 
  • Сучасне письменство і вчитель: форми взаємодії. 
  • Співпраця бібліотекаря і вчителя-словесника: сучасний погляд, практичний досвід.

 YouTube-каналі Інституту за покликанням:

 https://www.youtube.com/live/UNeyHh47NEQ?si=WelnI8cyvsy877VL

 

четвер, 14 листопада 2024 р.

Про підсумки Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек - 2024

З 01 по 31 жовтня 2022 року відбувся Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «Читаюча шкільна родина – стратегічне завдання бібліотеки», до якого були залучені бібліотечні працівники закладів загальної середньої освіти Хмельницької області.

До інституту надійшло понад 147 матеріалів від 72 учасників обласного етапу, що демонструють фаховий рівень авторів, використання ними інноваційних форм і методів роботи, а також рівень освітньої та інформаційної компетентності здобувачів освіти щодо національно-патріотичного виховання.

За підсумками проведення обласного етапу Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек під гаслом «Читаюча шкільна родина – стратегічне завдання бібліотеки» створено колективний цифровий інформаційний продукт – Web-портфоліо https://sites.google.com/view/portfolioreading2024/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0

Більшість поданих робіт актуальні за тематикою, змістовні, оригінальні і презентують творчий підхід до розкриття теми, мають практичну спрямованість. Під час Місячника шкільні бібліотекарі області підготувати матеріали проведених заходів (інформаційні продукти, фотоколажі, відеоматеріали, презентації, методичні розробки, сценарії виховних заходів, буктрейлери, інтерактивні презентації або плакати, квести, тематичні збірки тощо), що містять: ілюстрації, фото, кросворди, ребуси, інтерактивні вправи, сценарії, авторські вірші, малюнки, пазли відповідно до заявленої тематики.

Захід сприяв виконанню операційного плану реалізації у 2023-2025 роках Стратегії розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03 березня 2023 № 190-р., зростанню престижності читання як культурної цінності, використанню потужного виховного потенціалу української літератури, застосуванню сучасних підходів до формування навичок читання в здобувачів освіти, обміну досвідом між бібліотекарями, залученню нових користувачів до бібліотек.

Активні учасники обласного етапу Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек під гаслом «Читаюча шкільна родина – стратегічне завдання бібліотеки» відзначені дипломами Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені А.Назаренка.

Web-портфоліо за покликанням Шкільні бібліотекарі Хмельниччини

понеділок, 4 листопада 2024 р.

Спецпроєкт про знищення і резистентність української літератури від видання «Читомо»

Шановні колеги!

Видання «Читомо» запустило спецпроєкт «Стирання слова» про інструменти знищення української літератури. Мета спецпроєкту – розповісти про втрати й силу стійкості української літератури і її творців. Проєкт вміщує серію статей про російські імперські спроби «стерти» українських письменників та інфраструктуру, пов’язану з написанням, друком, поширенням інтелектуальної думки, її оригінальним і унікальним звучанням, починаючи від царської росії, СРСР та завершуючи злочинами сучасної рф.

У межах спецпроєкту опублікують 8 матеріалів українською та англійською мовами про заслання і ув’язнення, убивства літераторів, руйнації друкарень, каральну медицину супроти митців, використання музеїв у цілях пропаганди, знищення бібліотек, створення меншовартості, надання привілеїв і статусів «ідеологічно правильним письменникам». У дизайні використаний принцип мозаїки, коли з розрізнених шматків матеріалу складається єдина картинка. Так і з окремих історій, фактів, знайдених у документах архівах ми лише зараз можемо комплексно побачити картину російських і радянських репресій.

Комуністична влада завжди приділяла пильну увагу бібліотечній справі, вважаючи її потужним і напрочуд ефективним інструментом у маніпулюванні свідомістю громадян, ідеологічній трансформації їхнього світогляду, вихованні у дусі відданості ідеям і практичним цілям панівної партії. Ознайомитися з цим матеріалом пропонуємо у статті "Як колонізувати бібліотеки: путівник від радянських практиків".  

Проєкт створюють на підтримку виставки Харківського літературного музею «Антитекст» про те, що відбувалось з українською культурною спадщиною, яка не вписувалась в межі офіційної доктрини СРСР. Вона розпочала свою роботу 30 вересня у Берліні, а 14 жовтня — у Кельні. 

«У виставці "Антитекст" на прикладах музейних предметів з колекції Літмузею йдеться насамперед про методи культурного геноциду. Ці методи виявилися дуже дієвими, і їх продовжує застосовувати Росія і зараз. Спецпроєкт "Стирання слова" допоможе ширше заглибитись в цю тему, показати її у часовому розрізі», — зазначила Тетяна Ігошина, заступниця директорки Харківського Літмузею.

«Стирання слова» реалізовується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

 

вівторок, 29 жовтня 2024 р.

БІБЛІОТЕКА: ПОГЛЯДИ, ПОДІЇ, АКЦЕНТИ

На допомогу професійній самоосвіті бібліотечних працівників фахівцями відділу науково-методичної, соціокультурної та міжнародної діяльності ДНПБ України імені В.О.Сухомлинського підготовлено огляд-презентацію інформаційних ресурсів «Бібліотека: погляди, події, акценти» (вип. 1(5)), в якому представлено бібліографічні описи публікацій бібліотекознавчої тематики з 18 назв періодичних і продовжуваних видань за перше півріччя 2024 р. з посиланням на їх повні тексти (за наявності).

Огляд призначено для фахівців освітянських бібліотек, а також він стане в пригоді тим, хто займається науковою, педагогічною та методичною діяльністю.

Запрошуємо до перегляду!