Методична скарбничка

Практичний посібник «Сучасна шкільна бібліотека: організація роботи»

Шановні колеги, пропонуємо вашій увазі практичний посібник «Сучасна шкільна бібліотека: організація роботи» /НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського. – Київ, 2019. – 359 c. – (Серія „На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек”; вип. 21).


Посібник підготовлено з метою надання практичної допомоги бібліотекарям закладів загальної середньої освіти щодо удосконалення їхньої професійної діяльності. У виданні висвітлено технологію роботи сучасної шкільної бібліотеки, зокрема питання формування бібліотечного фонду, забезпечення бібліотечного та бібліографічного обслуговування, застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, удосконалення методів і форм соціокультурної роботи, виховання інформаційної культури учнів, планування та звітності тощо. Додатки, вміщені в посібнику, сприятимуть оптимізації організації роботи шкільної бібліотеки. Видання призначено фахівцям освітянських бібліотек.
 
 
 
   Основні завдання бібліотеки базуються на її основних функціях: просвітницької, інформаційної, освітньої, виховної, культурологічної, суспільної. Сьогодні ж в умовах реформування освіти функції бібліотеки сучасної школи розширюються, вона перетворюється на медіатеку (Закон України «Про загальну середню освіту»), простір для проведення навчальних занять, групової та індивідуальної роботи, надає більше можливостей для самопідготовки учнів. Це все зумовлює перегляду пріоритетів у роботі бібліотек, зокрема: створення їх гнучкої та динамічної структури, комфортного середовища; поділ бібліотечного простору на багатофункціональні зони: з «гучними» і «тихими» місцями, з відкритими просторами і відокремленими зонами відпочинку; впровадження варіативних моделей бібліотек, використання інформаційно-комунікативних технологій, що забезпечить надання широкого спектру традиційних та інноваційних послуг тощо. 

 Традиційна ж модель шкільної книгозбірні такі завдання реалізувати неспроможна.

Отже, назріла об’єктивна необхідність модернізації бібліотек закладів загальної середньої освіти у бібліотечно-інформаційні центри /медіатеки/ (Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020), що здатні реалізувати державну політику в галузі освіти, суттєво впливати на рівень освітнього процесу, стимулювати самоосвіту користувачів, становлення їх духовності й культури.

Кожен заклад освіти може обрати власну модель сучасної бібліотеки ЗЗСО, відповідно до їх запитів, та трансформувати бібліотеки в сучасні бібліотечно-інформаційні центри/медіатеки.
Передбачається, що певні моделі можуть поєднуватися, або бути пріоритетними на окремому етапі розвитку закладу освіти. Вибір оптимальної моделі для розвитку багато у чому залежить від потенціалу конкретної бібліотеки: якості її документно-інформаційних ресурсів; рівня використання інформаційно-комунікаційних технологій; компетентності кадрового потенціалу; відповідності матеріально-технічної бази новим завданням установи.
 

Електронний каталог бібліотекиЗЗСО / Упор.:В.П. Фарварщук. – Хмельницький: ХОІППО. – 2019 – 16 с.

Довідник містить опис та алгоритм використання програми «Електронний каталог бібліотек ЗЗСО» розроблений у програмі  Microsoft Office Access, призначений для використання у бібліотеці закладу освіти.

Електронний каталог бібліотеки є бібліотечним каталогом, що читається за допомогою електронних гаджетів і працює в режимі реального часу та є складовою частиною довідково-пошукового апарату бібліотеки. ЕК розкриває склад та зміст бібліотечного фонду друкованих, електронних документів і слугує для забезпечення вільного доступу до інформаційних ресурсів бібліотеки та реалізації багатоаспектного інформаційного пошуку.
 
Розвиток дитячого читання в умовах інформаційного суспільства / Упор.:В.П. Фарварщук. – Хмельницький: ХОІППО. – 2016 – 52 с. 
Посібник містить матеріали з досвіду роботи шкільних бібліотекарів щодо упровадження нових підходів до розвитку дитячого читання в умовах інформаційного суспільства. 
Видання рекомендоване бібліотечним фахівцям, педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів, працівникам методичних служб.

Електронний бібліотечний ресурс ЗНЗ Хмельницької області (Інформаційно-аналітичний довідник)/Упор.: В.П. Фарварщук – Хмельницький: ХОІППО. – 2014. – 36 с.  
У інформаційно-аналітичному довіднику зібрано і систематизовано бази електронних бібліотечних ресурсів загальноосвітніх навчальних закладів області, а саме веб-ресурси бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів, бібліотечних і методичних працівників (блог, форум).  Інформація, яка розміщена у довіднику, задовольнить інформаційний попит читачів, надасть можливість обміну досвідом та підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників. ПЕРЕГЛЯД  

РОБОТА ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ У 2014/2015 НАВЧАЛЬНИХ РОКАХ

Збірник „Організаційно-управлінські, нормативно-інструктивні і методичні документи для освітянських бібліотек Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України (2011–2013 рр.)” містить документи для мережі освітянських бібліотек різних типів і видів, які розроблені науковцями Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського у межах НДР „Теоретичні та науково-практичні аспекти створення інтегрованого галузевого інформаційного ресурсу в Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського”. Підготовлений збірник призначений для бібліотечних працівників мережі освітянських бібліотек.  ПЕРЕГЛЯД 

Створення інформаційного ресурсу з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства й інформаційної діяльності в традиційній та електронній формах в освітянських бібліотеках : (метод. рек.) / ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд. А. І. Рубан ; наук. консультант, наук. ред. П. І. Рогова ; відп. за вип. І. І. Хемчян]. – Київ, 2013. – 51 с. Методичні рекомендації підготовлено з метою надання допомоги фахівцям книгозбірнень мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України у визначенні основних принципів, критеріїв, напрямів формування інформаційного ресурсу з бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства й інформаційної діяльності, у розкритті способів і засобів інформування користувачів про нього, особливостей формування фонду електронних ресурсів і кооперативної діяльності освітянських книгозбірень щодо організації повноцінного інформаційного ресурсу з названої тематики. ПЕРЕГЛЯД


На замітку методисту: інформдайджест / укл. Тарадименко І.І.; Херсонська обл. б-ка для юнацтва ім. Б.Лавреньова. - Херсон : [Б.в.], 2011. - Вип.6. - с.
Черговий випуск інформдайджесту “На замітку методисту” пропонує вашій увазі матеріали на допомогу діяльності бібліотек щодо освітнього процесу молоді. Корисними будуть також рекомендації щодо форм підвищення професійного рівня бібліотечних фахівців та інноваційних форм роботи з молоддю.
Інформдайджест адресований бібліотечним фахівцям та всім, кого хвилюють питання забезпечення рівного доступу молоді до якісної освіти за допомогою ресурсів бібліотек. ПЕРЕГЛЯД 

Бібліографічний опис скорочення слів і словосполучень українською мовою. Загальні вимоги та правила.
Цей стандарт установлює загальні положення і правила скорочування слів і словосполучень українською мовою під час складання бібліографічного опису та умови їхнього застосовування.
Стандарт призначено фахівцям видавництв, видавничих організацій, редакцій, бібліотек, Книжкової палати України, інформаційних центрів незалежно від відомчого підпорядкування та організаційно-правової форми господарювання. 
Стандарт рекомендовано установам і організаціям усіх видів діяльності, які складають та використовують бібліографічні описи документів на різних носіях інформації. ПЕРЕГЛЯД







Немає коментарів:

Дописати коментар