середа, 26 березня 2025 р.

Затверджено професійний стандарт «Бібліотекар» від 10.03.2025

Наказом Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти (Держмистецтв) від 10.03.2025 № 17 був затверджений Професійний стандарт «Бібліотекар». 18.03.2025 р. Національним агентством кваліфікацій (НАК) відомості про стандарт були внесені до Реєстру кваліфікацій.

Цей документ підготовлено робочою групою, до складу якої ввійшли представники національних та державних бібліотек, закладів вищої  і передвищої освіти, Профспілки працівників культури України. На різних етапах до його розробки залучалися працівники обласних універсальних наукових, публічних бібліотек, а також проводилися громадські обговорення проєкту стандарту. 

Відповідно до ст. 4-2 Кодексу законів про працю України професійний стандарт - це затверджені в установленому порядку вимоги до компетентностей працівників, що слугують основою для формування професійних кваліфікацій.

Професійна кваліфікація - це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати всі трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом.

Порядок розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 373.

Професійними стандартами визначаються вимоги до компетентностей, обов’язків та кваліфікацій працівників. За відсутності професійних стандартів такі вимоги можуть визначатися кваліфікаційними характеристиками.

Професійний стандарт «Бібліотекар» стосується професії, визначеної  Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» як 2432.2 «Бібліотекар» та  віднесеної до професіоналів, що передбачає високий рівень знань у галузі гуманітарних наук.

Від працівників (з урахуванням кола та складності певних професійних завдань та обов’язків) вимагається освітня кваліфікація за першим (бакалаврським), другим (магістерським), третім (освітньо-науковим/освітньо-творчим) рівнем вищої освіти. 

Вказаний професійний стандарт встановлює вимоги до посад: бібліотекар, бібліотекар ІІ категорії, бібліотекар І категорії, провідний бібліотекар.

Таким чином, цей документ є основою для розробки посадових інструкцій працівників із врахуванням специфіки діяльності конкретної бібліотеки.

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого планує проведення навчального семінару з питань застосування професійного стандарту «Бібліотекар».

 

Обласний семінар для бібліотечної спільноти закладів загальної середньої освіти

З метою формування знань, умінь і навичок практичного використання інноваційних форм та методів у професійній діяльності бібліотечного працівника; застосування художніх засобів при моделюванні ефективних бібліотечних форм роботи з читачами; опанування методами і прийомами ефективного спілкування
через ігрові методи навчання, розширення діапазону творчих здібностей; оволодіння теоретичними основами і практичними навичками щодо формування нового іміджу бібліотеки як інформаційної установи, сучасного позитивного освітнього простору бібліотеки Нової української школи – 12 березня 2025 року Хмельницьким ОІППО імені А.Назаренка в online форматі був проведений семінар «Роль шкільної бібліотеки в формуванні ключових компетентностей НУШ у здобувачів освіти».
Учасниками семінару були голови методичних об’єднань, завідувачі шкільних бібліотек, бібліотечні працівників закладів загальної середньої освіти, публічно-шкільні бібліотечні працівники області.
Під час заходу були розглянуті наступні питання:
Творчий тандем вчитель – бібліотекар у становленні активного і компетентного учня.
Фільжак Світлана Яківна, бібліотекар Новоушицького ліцею Новоушицької селищної ради
Від читача до творця: розкриваємо потенціал через бібліотечні клуби.
Тарасюк Галина Йосипівна, завідувач медіатеки Славутської гімназії №6 Славутської міської ради
Шкільна медіатека – виховний, інформаційний, культурологічний осередок освітнього закладу.
Лукашук Валентина Іванівна, завідувач бібліотеки Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради
Професійна діяльність шкільного бібліотекаря в контексті Нової української школи.
Фарварщук Валентина Пилипівна, методист науково-методичного центру виховної
роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО
ім. А.Назаренка

Сьогодні бібліотеки залишаються ключовими установами для зберігання, поширення та доступу до знань та інформації. Вони відіграють важливу роль у розвитку освіти, культури та науки в сучасному світі.

 
Трансляція на YouTube каналі https://youtube.com/live/gUCXpPrFzwE?feature=share

вівторок, 4 березня 2025 р.

Читання під час війни: результати опитування бібліотекарів

Благодійний фонд "Бібліотечна країна" провели опитування «Читання під час війни», в якому взяло участь 160 бібліотек України. 
У результатах опитування відслідковуються зміни у читацьких звичках, попит на літературу та бібліотерапевтичний ефект читання під час війни.
📌 Що змінилося?
🔹 60% респондентів відзначили, що люди стали читати більше.
🔹 73% опитаних помітили позитивний вплив книг на емоційний стан читачів. Основні ефекти: зменшення тривожності, натхнення, емоційна стабільність.
🔹Популярні жанри: фіксується зростання інтересу до історичної, психологічної літератури та книг про війну.
🔹Що читають різні групи?
— Військові та ветерани частіше обирають художню літературу, з нонфікшину — книги з історії та психології.
— ВПО надають перевагу художній літературі, а члени родин військових – психологічним книгам та українській сучасній літературі.
📚 Що читають найбільше?
Серед книг, які читачі довго не повертають, або навіть викрадають під час війни: «Я бачу вас цікавить пітьма» – Ілларіон Павлюк, «Гаррі Поттер» – Джоан Роулінг, «1984» – Джордж Орвелл, «Століття Якова» – Володимир Лис, «Троща» – Василь Шкляр, «Кримінальна справа Василя Стуса» – Вахтанг Кіпіані, «Людина в пошуках справжнього сенсу» – Віктор Франкл, «Душа Ніколь» – Світлана Талан.
Деталі опитування https://drive.google.com/.../1mgKty6iuJNBBN.../view
А які книги стали для вас опорою у складні часи? Діліться в коментарях! 👇

Національний тиждень читання поезії 2025

Український інститут книги вже вдруге організовуватиме Національний тиждень читання поезії 2025, що відбудеться з 17 по 23 березня. Цьогорічна тема — «Пісня тисячі голосів», а гаслом стали слова Сергія Жадана: «З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся».
Поезія — це спосіб почути одне одного. Це можливість зафіксувати досвід і знайти відгук. Тиждень поезії покликаний підкреслити, що література дозволяє нам сприймати суспільство цілісно, не стираючи унікальність кожного досвіду.
У межах тижня поезії ми реалізуємо проєкт «Мистецтво пам’яті» про креативні практики пам’ятування, що передбачає створення відеопроєкту «Ритми пам’яті» на поезії загиблих поетів, радіопроєкт з озвучення фраґментів віршів загиблих авторів професійними акторами та поетами, проведення офлайн-заходу з презентацією відеопроєкту та пам’ятки з креативних практик пам’ятування, що допоможе кожному зрозуміти свою роль у системі збереження пам’яті, переоцінити підходи до літератури та долучитись до збереження пам’яті про загиблих.
Серед офлайн-подій — серія заходів «Поезія у часи війни: Вечір віршів до Тижня поезії» (поетичні читання у 5 регіонах України).
📌Детальну програму подій ми анонсуємо згодом: слідкуйте за нашими новинами.
🔗Також під час тижня поезії запланована низка онлайн-активностей, до яких запрошуємо активно долучатися. Усі деталі за посиланням: https://bit.ly/41FllFc
🔗У дописах пропонуємо використовувати візуальні матеріали, розроблені спеціально до тижня поезії: https://bit.ly/4bofPK8
🙌Щоб зареєструвати свою подію в межах тижня читання, просимо заповнити коротку гугл-форму: https://bit.ly/3Dh32MW